Historie města Rychnov nad Kněžnou

První písemný zápis o osídlení oblasti pochází z roku 1258. Tehdy se tu postupně rozrůstala obec v podhůří Orlických hor, kterou získal Heřman z Drnholce od krále Přemysla Otakara II, přičemž jeho otec Vilém z Drnholce byl dlouháléta ve službách krále a měl v državě město Ústí nad Orlicí. V té době tudy proudila i obchodní stezka. Z doby vlády Přemysla Otakara II. také pochází kostel sv. Havla, postavená původně v roámnském slohu. Potomci Heřmana z Rychnova vlastnili rychnovské panství až do 15. století.  V průběhu husitských válek bratři Jan a Hynek z Rychnova byli na straně husitů a král Zikmund tudíž celérychnovské panství považoval za odumřelé léno, které mělo být svěřeno Půtovi z Častolovic. Panství však potomci Jana z Rychnova udrželi až do konce 15. století, byli to Jan z Rychnova mladší a jeho synové Albrecht a Heřman a synovci Heřman a Jindřich. Právě Albrecht a Heřman byli posledními majiteli panství rodu Rychnovských, poněvadž od Albrechta v roce 1497 město odkoupil Vilém z Pernštejna.

Za vlády Viléme z Pernštejna již město vlastnilo svůj městský znak a právo na dva výroční trhy. Po pánech z Pernštejna byli dalšími vlastníky Rychnova nad Kněžnou Trčkové z Lípy.  Až do roku 1561 bylo město poddanské a teprve roku 1561 císař Ferdinand I. město získalo výsady královských měst – právo volby pomocného samosprávného sboru - obecních starších. Burian Trčka z Lípy vymohl městu u císaře Rudolfa II. třetí výroční trh a v roce 1587 město prodává bohatému radnímu Starého Města pražského Kryštofu Betenglovi z Neuenperka. Betenglové zbohatli na finančních transakcích a pocházeli původem ze Švýcarska. K panství Rychnov Betenglové také připojili Borohrádek, který vlastnili od roku 1582. Za vlády Betelnglů město vzkvétalo, byla tu postavena škola, špitál, rozvíjela se i řemesla. Po roce 1620 a porážce českých stavů byl majetek Betenglů ale zkonfiskován jako odveta za podporu stavovského povstání.

Zámek v Rychnově nad Kněžnou pochází až z roku 1676, nechal jej postavit František Karel Libštejnský z Kolovrat a jeho stavba byla dokončena až v 18. století. Na výstavbě zámku se významně podílel proslulý italský architekt Giovanni Santini. Byla tu založena velmi rozsáhlá obrazárna, z nichž mnohá díla jsou tu k vidění dodnes. Zámek byl po 2. světové válce znárodněn a v roce 1989 zpět restituován do rukou Kolovratů Krakovských Libštejnských.

Turistický magazín