Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou vzniklo z popudu několika nadšenců, kteří své soukromé sbírky hraček chtěli nabídnout k obdivování širokou veřejností. Soustředili tu své sbírky do tří místností, ve kterých jsou k vidění hračky od roku 1880 do roku 1960. Zastoupeny jsou zde víceméně české hračky, ať už z klasické tovární výroby, nebo hračky domácí či reklamní.

Jsou zde typické chlapecké hračky – cínoví vojáčci, stavebnice, mechanické hračky, stavby hradů a pevností, elektrické vláčky a dokonce i funkční parní strojek. Hračky pro dívky jsou zde zastoupeny panenkami, těch je tu poměrně velké množství , a to jak panenky drahé s porcelánovou hlavou, nebo ty dostupnější plastové či hadrové. Dále jsou tu kočárky,hry s  dětskými pokojíčky a hry pro nácvik ručních prací.

Největší chloubou expozice je 120 cm vysoká panenka, vyrobená na zakázku s kompletní výbavou, z přelomu 19. a 20. století. Velmi působivý je i instalovaná ukázka školního koutku s historickou školní lavicí z počátku 20. století, kde si děti mohou vyzkoušet, jak se dříve v lavicích sedávalo. K vidění jsou tu i historické školní pomůcky. Nechybí tu ani loutková divadélka, která za starých časů nechyběla v žádné české domácnosti. Uvidíte jich tu několik i s dobovou dokumentací, tzn. scénáři pohádek, výrobou kulis, ceníky divadélek a loutek. S některými hračkami si mohou děti v muzeu pohrát, oblíbená je tu hlavně kuličková dráha z roku 1930. A po návštěvě muzejní expozice mohou milovníci kávy a starých časů zavítat do nedaleké stylové kavárny Cafe Sultan a posedět v noblesní atmosféře třicátých let minulého století.

Muzeum bylo otevřeno v roce 2005 a mnoho lidí, kteří sem zavítali, se sem rádo navrací. Tato unikátní sbírka hraček by si jistě zasloužila větší pozornost, zvláště v dnešní době agresivních počítačových her a výpočetní techniky, která mnohdy vytlačuje jednoduché mechanické hračky a stavebnice, výborně sloužící pro rozvoj dětských schopností. Muzeum bylo publikováno a prezentováno v časopise Květy a Vlasta, v časopise Panenka, v některých zahraničních časopisech, ale i v českém rozhlase a v televizním pořadu Toulavá kamera. Nějakou další reklamu by si muzeum určitě zasloužilo. Muzeum hraček je otevřeno každý den, kromě pondělí, přičemž návštěvu muzea je možné mimo pracovní dobu domluvit telefonicky na tel. 603 193 122 nebo 732 781 228.

Turistický magazín